Poznajemy gwarę regionu Krajna

“Gdzie gwarę słyszałem i gdzie gwara tańczy,

Gdzie jasno słońce na niebie wstaje,

Gdzie ludzie radosni w gromadzie się zbierają,

Tam, gdzie gwara gra i ludzie tańczą.”

W ramach realizacji jednego z zadań projektowych “Poznajemy Krajnę od A do Z” uczniowie naszej szkoły od marca tkielili (intensywnie pracowali)nad gwarą krajeńską. W trakcie zajęć poznawali elementy gwary, rozszyfrowywali znaczenie poszczególnych słów oraz mogli przypisać znane już sobie słowa w szeregi gwary krajeńskiej, co często wywoływało wśród nich niemałe zdziwienie. Po zapoznaniu się z elementami gwary naszego regionu uczniowie wcielili się w rolę lokalnych poetów – tworzyli własne wiersze, zawierające elementy gwary krajeńskiej.Zajęcia prowadziła pani Patrycja Dzieszka. Projekt “Poznajemy Krajnę od A do Z” dofinansowany jest ze środków Powiatu Nakielskiego realizowany przez LUKS “Feniks” Mrocza przy współpracy partnerskiej z SP Mrocza oraz MGOK Więcbork.