Klasy siódme zwiedzały Tatry i nie tylko

W dniach 16-20 czerwca 2026 roku uczniowie klas siódmych uczestniczyli w bardzo ciekawej wycieczce. W pierwszym dniu pospacerowaliśmy po Krupówkach w Zakopanem i po Murzasichlu, a także upiekliśmy kiełbaski przy ognisku. Rano wyruszyliśmy w drogę do Morskiego Oka. Przez szlak Tatrzańskiego Parku Narodowego prowadził przewodnik, Pan Marcin, który zapoznał nas z przepisami obowiązującymi w TPN. Opowiedział również o Tatrach, zarówno polskich jak i słowackich. Podczas naszej wędrówki spotkaliśmy też młode łanie, które wyszły na pastwisko. Następnie udaliśmy się na Sky Walk Serce Poronina, skąd podziwialiśmy piękny widok Tatr. Trzeciego dnia pożegnaliśmy Murzasichle i pojechaliśmy do Kopalni Soli w Wieliczce, gdzie spędziliśmy trzy godziny na zwiedzaniu. Do kopalni zeszliśmy po ok. 380 stopniach na poziom I (64 m). Podziwialiśmy tam niespotykane na powierzchni krajobrazy: solankowe jeziora i przepiękne podziemne komory, w tym niepowtarzalną Kaplicę św. Kingi. Poznaliśmy dawne narzędzia i maszyny górnicze oraz stosowane w przeszłości metody wydobycia i transportu soli. Na powierzchnię wyjechaliśmy windą z poziomu III (135 m). Po zakupie pamiątek udaliśmy się do Ojcowskiego Parku Narodowego, gdzie podziwialiśmy Maczugę Herkulesa – zbudowaną z twardych wapieni skalistych, położoną w Pieskowej Skale w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Stoi ona na terasie skalnej o wysokości 8–12 metrów, a wysokość samej maczugi wynosi około 25 metrów. Na szlaku minęliśmy również zabytkowy zamek. Z Ojcowskiego Parku Narodowego udaliśmy się do Tuszyn na kolejny nocleg. Następnego dnia pojechaliśmy do Parku Rozrywki Mandoria, gdzie przez cały dzień korzystaliśmy z licznych atrakcji od karuzeli weneckiej, łańcuchowej, poprzez łódki, zjeżdżalnie, po roller-coastery, w tym Aquila – najszybszy, który osiąga prędkość ok. 70 km/h. W ostatnim dniu wycieczki odwiedziliśmy Orientarium ZOO Łódź, gdzie m. in. obejrzeliśmy karmienie słoni, żyrafy, pingwiny, kapibary, rekiny, płaszczki i wiele innych. Naszym ostatnim punktem było Muzeum Kinematografii, gdzie zwiedziliśmy pałac Karola i Anny Scheiblerów i jego reprezentacyjne wnętrza, które stanowiły i wciąż stanowią plan filmowy do licznych produkcji kinowych i telewizyjnych. Wysłuchaliśmy opowieści o rodzinie Scheiblerów – najbogatszych łódzkich fabrykantów II połowy XIX wieku. Zobaczyliśmy miejsca powstawania scen filmowych oraz występujących w nich aktorów. Przyjrzeliśmy się eksponatom muzealnym, które stanowią pamiątki po filmowych twórcach wspominanych podczas zwiedzania, np. rekwizyty z filmu Faraon, kostiumy z kultowych KrzyżakówPodróży Pana Kleksa czy Seksmisji. Zobaczyliśmy także oryginalną statuetkę Oscara oraz wystawy stałe Łódź Filmowa oraz Pałac pełen bajek. Wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń, za co dziękujemy Panu Waldkowi za bezpieczny transport, Pani Agnieszce i Panu Wojtkowi za domowy klimat, smaczne posiłki i możliwość skosztowania prawdziwych oscypków z domową konfiturą z żurawiny, a także Paniom: Joli, Brygidzie i Magdzie za opiekę podczas wycieczki.