Pasowanie na Ucznia i Czytelnika

W piątek, 27 października 2023 roku w naszej szkole  na Hali Widowiskowo – Sportowej, odbyła się Uroczystość Pasowania na uczniów klas pierwszych. Ślubowanie to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego ucznia, dlatego uroczystość ta miała bardzo podniosły, a zarazem radosny charakter. To wydarzenie zawsze wzbudza wiele emocji zarówno wśród uczniów, nauczycieli, a szczególnie wśród rodziców.

Na piątkową ceremonię przybyli zaproszeni goście: Burmistrz Miasta i Gminy Mrocza Pan Jarosław Okonek, Dyrektor Banku Spółdzielczego w Koronowie oddział w Mroczy Pan Piotr Marosz, Przewodniczący Rady Miejskiej w Mroczy Pan Łukasz Piotrowski, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Anita Wydef, Wicedyrektor Szkoły Pani Beata Wiśniewska, a także Rodzice Pierwszoklasistów. Sześćdziesięciu pięciu pierwszoklasistów z czterech klas pierwszych, ubranych w stroje galowe, niecierpliwie oczekiwało na najważniejszy moment uroczystości – pasowanie na ucznia.

Uroczystość pasowania uczniów klasy pierwszej rozpoczęła się wystąpieniem wicedyrektor szkoły Pani Agaty Dziameckiej, która powitała wszystkich zebranych i skierowała gorące słowa do pierwszoklasistów. Następnie ciepłe i miłe słowa skierował do pierwszoklasistów i ich Rodziców Pan Burmistrz Jarosław Okonek. Życzył pierwszoklasistom, aby zdybywanie wiedzy i odkrywanie swoich talentów było dla nich wielką i ciekawą przygodą.

Dzieci z klas pierwszych przygotowywały się, do tej najważniejszej dla nich uroczystości, od początku roku szkolnego, pod okiem swoich wychowawczyń: Pani Lidii Talarczyk i Pani Ewy Wiśniewskiej oraz Pani Barbary Tadych i Pani Magdaleny Zmudzińskiej. Uczyły się pilnie wierszy, piosenek i wytrwale ćwiczyły podczas prób.

Podczas uroczystości uczniowie klasy pierwszej wraz ze starszymi przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego przedstawili program artystyczny, w którym spotkali się z Piórnikiem, Ołówkiem , Książką i Tornistrem. Wzorowo zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, matematyczne i muzyczne. Publiczność nagrodziła dzielnych pierwszaków gromkimi brawami.Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowanie na uczniów, którego dokonała wicedyrektor szkoły Pani Agata Dziamecka. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Mroczy. Uczniom klas pierwszych złożyła również życzenia przewodnicząca Samorządu Szkolnego zapewniając o pomocy i wsparciu starszych kolegów i koleżanek.

Następnie Pani Magdalena Murach poprowadziła uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na czytelników Biblioteki Szkolnej. Dzieci miały okazję posłuchać opowieści o prawdziwej przyjaźni i wzajemnej pomocy. Złożyły też przyrzeczenie i stały się pełnoprawnymi czytelnikami Biblioteki Szkolnej.

Ukoronowaniem aktu pasowania na ucznia i czytelnika było wręczenie pamiątkowych dyplomów, książek, zakładek do książek oraz worków z niespodziankami ofiarowanymi dzieciom przez Przewodniczącą Rady Rodziców we współpracy z Bankiem Spółdzielczym w Koronowie oddział w Mroczy. We wręczaniu prezentów pomagał niezawodny BANKUŚ. Nie zabrakło też słodkich upominków od Pana Burmistrza.

Po zakończeniu uroczystości Uczniowie klas I wraz z Wychowawczyniami i Rodzicami udali się do klas na świętowanie przy słodkim poczęstunku, przygotowanym przez Rodziców. Teraz już jako pełnoprawni uczniowie z jeszcze większym zapałem, będą zdobywać wiedzę, rozwijać talenty i poznawać świat.

Naszym najmłodszym uczniom życzymy samych  sukcesów i radości ze zdobywanej wiedzy.

Za wszystkie prezenty Pierwszoklasiści składają podziękowania Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Mroczy, Panu Dyrektorowi Banku Spółdzielczego w Koronowie oddział w Mroczy, Panu Burmistrzowi Miasta i Gminy Mrocza, no i oczywiście kochanym Rodzicom.